Hanuš Goldscheider se narodil před sto lety

Dnes 28. října slaví svátek Česká republika, ale jde také o významné historické datum pro český golf. Přesně před sto lety se narodil Hanuš Goldscheider, významný golfový činovník, velký propagátor golfu a také první prezident České golfové federace po roce 1993.

Hanuš Goldscheider, který během druhé světové války prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, svou práci v českém golfu zahájil začátkem padesátých let minulého století, kdy byl náš sport uvržen do nucené ilegality. Začátkem šedesátých let se podílel na zformování nově vznikajících oddílů, v roce 1969 byl spoluzakladatelem Československého golfového svazu a v jeho výboru zastával funkci mezinárodního tajemníka.

Ve funkci působil plzeňský rodák víc než dvacet let a největší měrou se zasloužil o znovuzařazení československého golfu do rodiny evropských a světových golfových zemí. Nejednalo se však jen o obnovení členství Československého golfového svazu v Evropské golfové asociaci a o vstup do World Amateur Golf Council, ale hlavně o vytvoření řady osobních kontaktů a přátelských vztahů s významnými osobnostmi světového golfu, což umožnilo účast našich hráčů v řadě zahraničních turnajů včetně světového mistrovství profesionálních družstev World Cup, a také uskutečnit řadu mezinárodních utkání i na klubové úrovni. To vše v době totalitní perzekuce, kdy golf byl sportem třetí kategorie bez jakékoliv státní podpory.

Především zásluhou Hanuše Goldscheidera se v letech 1979 až 1998 v naší zemi konala čtyři amatérská mistrovství Evropy.

Po rozdělení Československa na dva samostatné státy se v roce 1993 Hanuš Goldscheider stal prvním prezidentem České golfové federace a nadále významně ovlivňoval rozvoj tuzemského golfu.

Jeho zásluhou čeští golfisté poznali nejlepší profesionální hráče působící v Evropě při několika turnajích konaných u nás v rámci European Tour nebo Challenge Tour. Z jeho iniciativy byla v roce 1990 založena i PGA České republiky. Na mezinárodním poli pracoval od roku 1989 po dobu čtyř let jako člen Championship Committee při Evropské golfové asociaci (EGA), další čtyři roky zastupoval Evropu v Rules Committee a dva roky v Komisi pro amatérský status, obě působící při Royal & Ancient St Andrews (R&A). Ve Skotsku sídlící R&A je jedním ze dvou světových řídících golfových orgánů, druhým je americká USGA.

Hanuš Goldscheider byl členem Golf Clubu Praha a čestným členem řady dalších klubů. Za zásluhy o rozvoj golfu byl od roku 1978 členem Royal & Ancient Golf Club of St Andrews.

V roce 2000 se stal členem Síně slávy ČGF, zemřel 28. února 2001.

A právě jeho jméno nese naše Nadace Hanuše Goldscheidera pro český golf, která pomáhá rozvoji golfu především se zaměřením na mládež.

Hanuš

Jdi zpět